Recyklační poplatky

 prodej spotřebičů (7)

Prodejci elektrospotřebičů nejsou podle názoru Ministerstva životního prostředí povinni převzít od zákazníka starý spotřebič přímo na prodejně. Povinností maloobchodního prodejce je přesně informovat zákazníka o sběrných místech. Lze mít přímo na prodejně vystavený seznam sběrných dvorů blízko místa prodejny nebo lze tuto informaci vyhledat na stránkách Ministerstva životního prostředí nebo na stránkách kolektivních systémů - ELEKTROWIN.

V rámci novelizace zákona musí dovozce nebo výrobce vybírat tzv. recyklační příspěvek (poplatek) vybíraný na historická elektrozařízení. Tato částka je určená k financování zpětného odběru, zpracování, využití a odstranění použitého elektrozařízení pocházejícího z domácnosti, které bylo uvedeno na trh do 13. 8. 2005. Je tedy určen i na zpětný odběr a další nakládání s použitým elektrozařízením uvedeným na trh dnes již neexistujícími výrobci, dovozci, prodejci apod.

Recyklační příspěvek

Slouží k financování spotřebičů prodaných po 1. 4. 2015. Jeho výše platná od 1. 4. 2015 byla zkalkulována následovně (bez DPH):

Výše poplatků za jednotlivé domácí spotřebiče:

 • Chlazení
  velká chladicí zařízení, chladničky, kombinace chladničky a mrazničky, mrazničky, ostatní velká zařízení používaná pro chlazení, uchovávání a skladování potravin
  160 Kč/ks
 • Velké domácí spotřebiče
  pračky, sušičky, myčky nádobí, pečicí zařízení, elektrické sporáky, ostatní velká zařízení používaná k vaření a jinému zpracování potravin, ostatní velké domácí spotřebiče v jiné podskupině neuvedené
  57 Kč/ks
 • Střední spotřebiče
  12,90 Kč
 • Nářadí a nástroje
  3,90 Kč
 • Malé spotřebiče
  mixéry,  roboty, rychlovarné konvice, odšťavňovače
  2,90 Kč/ks