5 fíglů, které prodlouží životnost vaší myčky o několik let

Díky myčce nádobí ušetříte drahocenný čas, vodu, energii i finance. Aby vám dlouho a dobře sloužila, dodržujte při jejím používání následující pravidla:

1.  Správné skládání nádobí do myčky

Vaše myčka je navržena tak, aby pojala co nejvíce kusů nádobí a zároveň ho dobře umyla. Účinnost můžete ještě zvýšit dodržováním základních pravidel:

 • Dávejte pozor, aby větší kusy nezakryly ty malé.
 • Vkládejte každý kus jednotlivě a najděte mu samostatné místo.
 • Hlídejte, aby se nádobí vzájemně dotýkalo co nejméně. Ideálně vůbec.

Nádobí musí uvnitř spotřebiče dobře „sedět“, aby během mycího cyklu zůstalo na svém místě. Jinak hrozí poškození nejen náplně, ale i samotné myčky.

Rozložení nádobí v rámci pater

 • Do horní části myčky patří křehčí kusy, jako jsou skleničky, hrnky, misky apod.
 • Dolů pak můžete dát hrnce, talíře a příbory. Pro ty bývá přichystaný speciální koš.

2.  Pozor na silně znečištěné nádobí

Moderní myčka si bez problémů poradí i s velmi špinavým nádobím. Přesto dávejte pozor, aby vám na talířích nezůstaly větší zbytky jídla. Ty zbytečně zanáší filtry. Stejně tak se nedoporučuje ponechávat na nádobí zbytky kyselých potravin. Mohou reagovat s vodou i přípravkem a způsobit uvnitř spotřebiče korozi.

 • Jednou za 6 měsíců použijte odstraňovač mastnoty a zbytků jídel. Stačí vsypat prášek na dno a zvolit dlouhý program.

3.  Udržujte vnitřek myčky v čistotě

K čištění interiéru myčky existuje plno různých přípravků, které ji zbaví mastnoty, vodního kamene, koroze a dalších nečistot. Pravidelnou údržbou zajistíte optimální spotřebu vody i energie, zlepšíte výsledky mytí a prodloužíte celému spotřebiči životnost. 

interier-adg-522-x

 • 1–2× ročně pusťte myčku naprázdno pouze s čisticím prostředkem, nebo už zmiňovaným
  odstraňovačem mastnoty. Nekombinujte více čističů zároveň.
 • Doporučujeme používat také profesionální odstraňovač vodního kamene, a to i když se s tvrdou vodou zdánlivě nepotýkáte. Pokud ano, a myčku využíváte často, odstraňujte kámen nejméně 1× za měsíc.
 • Jestliže si všimnete zaneseného filtru, stačí jej vyjmout a opláchnout pod tekoucí vodou.
 • Kromě speciálních tablet, regeneračních solí a dalších čisticích prostředků určených přímo do myčky, můžete spotřebič občas vyčistit i ručně vlažnou vodou a hadříkem s jarem.

4. Používejte kvalitní tablety nebo kapsle

Používejte kvalitní čisticí prostředky, které kromě klasického umytí nádobí zabrání i usazování vodního kamene. Vždy také dodržujte správné dávkování. Značkové čisticí prostředky prodlouží bezproblémový chod myčky o řadu let. Ty nekvalitní ji naopak mohou rychle poškodit.

5.  Čtěte návod k obsluze

Pečlivě si přečtěte přiložený návod k obsluze, díky kterému se dozvíte, jak správně o daný typ spotřebiče pečovat. Poradí vám, jak s ním efektivně zacházet a čeho se naopak vyvarovat.

Nenašli jste odpovědi na všechny otázky ohledně údržby své myčky? Neváhejte nás kontaktovat.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení