Jak odmrazit ledničku

Odmrazování lednice nepatří k nejoblíbenějším činnostem. Přesto je třeba se do něj čas od času pustit. Poděkuje vám za to nejen samotný spotřebič, ale i vaše peněženka.

Kdy odmrazovat?

Ruční odmrazování by se mělo provádět vždy, když usazený led přesáhne 0,5 cm. Námraza by se neměla dostat na hranici 1 centimetru, protože pak se zvyšuje celková spotřeba lednice až o 75 %. Pokud tedy chcete šetřit energií, odmrazování zbytečně neodkládejte.

Jak na to krok za krokem

S tímto jednoduchým návodem zvládnete celé odmrazování včetně čištění do 1 hodiny.

1. Odpojte lednici ze sítě

Z bezpečnostních důvodů nezůstávejte jen u vypnutí na ovládacím panelu. Raději spotřebič zcela vypojte ze sítě. Poté můžete vyndat veškeré potraviny a uložit je do chladu – např. do sklepa, na chodbu, za okno či na balkon.

 2. Urychlete celý proces

Chcete-li být rychleji hotovi, umístěte dovnitř prázdné ledničky hrnec s horkou vodou. Nikdy s ní ale nepotírejte vnitřek spotřebiče – povrch by mohl kvůli teplotnímu šoku popraskat. Silnější vrstvy ledu můžete opatrně odloupnout plastovou škrabkou. Zapomeňte však na ostré předměty. Po celou dobu odmrazování nechávejte dveře spotřebiče otevřené a nezapomeňte pod něj rozprostřít ručníky, utěrky nebo jinou textilii, která zachytí odtékající vodu.

 3. Pusťte se do čištění

Vnitřek lednice, poličky i zásuvné boxy vymyjte vodou smíchanou s prostředkem na mytí nádobí, nebo použijte speciální čisticí sprej. Nezapomeňte ani na gumová těsnění a ujistěte se, že dobře doléhají a nepotřebují výměnu. Pokud jste nepoužili speciální sprej, otřete interiér ledničky ještě hadrem namočeným v octové vodě. Ocet totiž pohlcuje pachy a má i dezinfekční účinky. Nakonec vše pečlivě vytřete do sucha. Ze zbytků vody by se jinak utvořila nová krusta ledu a vy byste mohli začít od začátku.

 4. Lednici znovu zapněte

Nyní můžete spotřebič opět zapojit do napájecí sítě. Nastavte požadovanou teplotu chlazení a počkejte, zda vše funguje tak, jak má. Po 30 minutách můžete opět zaplnit lednici potravinami.

TIP: Máte doma americkou lednici? Výměnná vložka filtru vyčistí vodu ve výrobníku na led. Ochrání tím nejen životnost výrobníku, ale také odstraňuje zápach vody a odstraňuje nepříjemnou chuť chlóru.

Automatické odmrazování ušetří čas i námahu

Chcete se ručnímu odstraňování námrazy vyhnout? Moderní lednice nabízejí různé funkce automatického odmrazování. Ne všechny vás však ledu beze zbytku zbaví. Ideální je vybírat lednice s funkcí No Frost. Tyto spotřebiče fungují na principu chlazení pomocí studeného vzduchu, který uvnitř stále cirkuluje. Vlhkost tak sama odchází ven. Díky tomu se námraza vůbec netvoří, a její odstraňování tím úplně odpadá.

TIP: Výměnný antibakteriální filtr zbavuje chladničku bakterií i pachů, a chrání tak vaše potraviny. Ještě výhodnější je potom pořídit ledničku přímo s antibakteriálním vnitřním povrchem.

Další tipy, jak udržet lednici čistou a provoz úsporný

Díky těmto 6 jednoduchým zásadám výrazně ušetříte na provozu lednice:

1. Mějte lednici plnou tak akorát

Lednici neplňte potravinami k prasknutí a ani ji nenechávejte poloprázdnou. Pouze v takovém případě může podávat optimální výkon.

2. Zavírejte dveře

Nikdy nenechávejte dveře lednice příliš dlouho otevřené. Zvýšíte tím objem odebrané elektřiny a vaše peněženka zapláče.

3. Udržujte čistotu

Lednici jednou za čas vymyjte čistou vodou. V případě potřeby k vodě můžete přidat i sodu nebo ocet. Zbavíte se tak bakterií i nepříjemného zápachu. Ten pomohou odstranit i speciální pohlcovače pachu. Nezapomínejte ani na kompresor a kondenzátor na zadní straně lednice. Měly by se alespoň jednou za 3 měsíce očistit od prachu.

Máte k údržbě své ledničky jakékoli otázky? Neváhejte nám napsat nebo zavolat.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení