Americké a French Door lednice – vyberte tu, co potěší vás nejvíce

Zaujaly vás dvou-, tří- a čtyřdveřové chladničky, do kterých často nakukují hrdinové zahraničních filmů? Moderní americké či French Door lednice jsou hitem už i u nás. Jak vybrat tu pravou?

Jaký je rozdíl mezi americkou a tzv. French Door lednicí?

Americká – neboli skříňová – lednička má dvoje dveře s křídlovým otevíráním do stran, podobně jako klasické šatní skříně. Zároveň se pyšní moderními rozvody vzduchu, které zajišťují v mrazicí i chladicí části optimální teplotu a vlhkost.

french-door

French Door lednice jsou pokračovatelkami amerických typů. Mívají 3, nebo dokonce 4 dvířka – 2 u mrazáku, a 2 u lednice. Nabízí tak maximální přehlednost a pohodlí.

Výhody amerických a French Door lednic

Největší výhodou těchto chladniček je prakticky rozdělený vnitřní prostor. Potraviny se ukrývají za 2 až 4 dveřmi, takže spotřebič zbytečně „nevětrá“, kdykoli dostanete na něco chuť. Tím, že otevřete pouze jedna dvířka, šetříte energii. Chladicí ani mrazicí část spotřebiče nemusí tak často obnovovat ideální vnitřní teplotu, protože k výkyvu dojde jen v jednom úseku. Například chladnička Hotpoint E4D AAA X C vám už samostatným otevíráním dveří zajistí až 50% úsporu energií.

Další nespornou výhodou je velký objem (kolem 400, někdy dokonce až 530 litrů). Do americké ledničky pohodlně naskládáte i velký nákup. Vše je přitom přehledně rozmístěné a dobře přístupné. Díky tomu můžete nakupovat i výhodná rodinná balení bez obav z toho, že by se vám vše do chladničky či mrazáku nevešla.

5 rad, jak vybrat americkou nebo French Door ledničku

Aby se vám modely lépe porovnávaly mezi sebou, sepsali jsme pro vás seznam nejdůležitějších kritérií, na která byste se měli zaměřit:

  • Nehleďte na celkový objem, zajímejte se o ten využitelný

Při výběru americké nebo French Door lednice hledejte údaj popisující využitelný objem spotřebiče. Podobně jako třeba u nemovitostí tu může být velký rozdíl v tom, kolik prostoru máte k dispozici a kolik ho můžete skutečně využívat. Většinou se doporučuje, aby na jednoho člena domácnosti připadalo alespoň 70 litrů chladicího prostoru a 30 litrů mrazicího.

Většina skříňových chladniček má:

  • 290 až 345 litrů využitelného chladicího prostoru
  • Zhruba 100–190litrový mrazák

TIP: Počítejte s tím, že americké lednice bývají vyšší než běžné chladničky. Dobře si tak změřte kuchyňský prostor, který máte k dispozici. Ověřte si, že se k lednici dobře dostanete, i když bude mít otevřená dvířka.

  • Chtějte No Frost systém, který vás zbaví povinnosti odmrazování

Pravidelné odmrazování už dnes rozhodně není nutné – a to ani v případě mrazáků. Moderní volně stojící i vestavné ledničky nabízejí beznámrazový neboli No Frost systém, který se o vše permanentně stará. Odmrazování probíhá plně automaticky bez vašeho přičinění. Díky tomu už nikdy nebudete trávit sobotu zdlouhavým odmrazováním lednice.

  • Myslete na hlučnost

Většina dnešních ledniček je tak tichá, že s nimi můžete v jedné místnosti klidně i spát. Pokud máte kuchyň propojenou s obývacím pokojem, zajímejte se i o počet decibelů, kterých spotřebič při provozu dosahuje. Nejtišší americké chladničky vydávají zvuk okolo 42 dB, tedy maximálně na úrovni tlumeného hovoru.

  • Zajímejte se o speciální funkce a vybavení

Americké lednice mají často integrovaný výrobník ledu, tříště a chlazené vody, který oceníte nejen létě. Velmi šikovná je také funkce 6. smysl. Díky ní chladnička rychle reaguje na změnu teploty a vlhkosti a výkyvy ihned vyrovnává. Potraviny tak zůstávají déle čerstvé.

Standardem je dnes už i antibakteriální povrch, který eliminuje výskyt mikrobů a plísní na vnitřních stěnách spotřebiče. Mnoho modelů také disponuje funkcí „dovolená“, která zajistí nižší spotřebu, když odjedete na delší dobu pryč – mrazák při tom zůstává v plném provozu.

  • Zohledněte nejen cenu spotřebiče, ale i energetickou třídu

Americké ledničky mívají o něco vyšší spotřebu energie než klasické kombinované chladničky. Koupě levnějšího modelu by se vám tak mohla v budoucnu pěkně prodražit. Z hlediska dlouhodobého provozu hraje velkou roli, jestli spadá chladnička s mrazničkou do energetické třídy A+, nebo třeba A+++. Volte třídu co nejvyšší.

Nakonec nezapomeňte zohlednit také výrobce. Na ověřené značky kuchyňských spotřebičů se můžete spolehnout, že bude chladnička dobře sloužit. Pořiďte si ji v obchodě, kde máte jistotu bezproblémového jednání v případě reklamace, kde vám poskytnou delší záruku a umožní rychlý servis. Chladnička vám pak bude v kuchyni spokojeně vrnět i desítky let.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení