Jak šetrně vyčistit rychlovarnou konvici zvenku i zevnitř

Rychlovarná konvice potřebuje stejně jako další domácí spotřebiče naši – aspoň občasnou – péči. Jak konvici rychle a jednoduše vyčistit?

Čištění vnitřku: Vyprovoďte vodní kámen z konvice

Největší škodu na rychlovarné konvici páchá vodní kámen. Necháváte vodu v konvici po celý den? Pak musíte spotřebič čistit o to častěji. Pokud se navíc potýkáte s tvrdou vodou, tvoří se kámen skoro před očima. Jeho vrstva prodlužuje dobu potřebnou k ohřátí vody. V extrémním případě hrozí až riziko přehřátí a nevratné poškození spotřebiče. Kousky vodního kamene se ze stěn navíc mohou odlupovat a dostat se do vody, kterou si zaléváte ranní kávu.

Jak se vodního kamene účinně zbavit?

Kyselina citrónová

Účinnou zbraní proti vodnímu kameni je kyselina citrónová. K rychlovarné konvici i životnímu prostředí je naprosto šetrná. Stačí do konvice nalít vodu až po rysku, přisypat lžíci kyseliny citrónové a nechat povařit. Roztok pak nechte aspoň hodinu působit. Konvici propláchněte a ještě minimálně jednou v ní povařte čistou vodu, aby se vyplavily všechny zbytky nečistot.

Ocet

Opět stačí do konvice nalít vodu s octem v poměru 1:1 a povařit. Roztok ponechte v konvici až do druhého dne. Následně zbytky usazenin ještě setřete houbičkou nebo starým zubním kartáčkem. Pro jistotu ještě jednou povařte v konvici plnou várku čisté vody.

Speciální čističe

V drogeriích a specializovaných obchodech seženete také speciální čističe rychlovarných konvic. K dostání jsou tekuté přípravky i čističe ve formě tablet. Co se týče účinnosti, není mezi nimi velký rozdíl. Většinou jsou vyrobeny na bázi již zmíněné kyseliny citrónové či sody s přídavkem chemických přísad.

Jak se bránit proti vodnímu kameni?

Usazování vodního kamene bezpečně zabráníte vyléváním přebytečné vody. Stačí po každém zalití kávy či čaje vylít nevyužitou vodu do dřezu a nechat otevřenou konvici pořádně proschnout. Vodní kámen se přestane tvořit a vy ušetříte čas, který byste strávili dalším čištěním konvice.

Čištění povrchu konvice

kitchenaid-konvice-2

„Rychlovarka“ už je zevnitř jako nová? Výborně. Teď ještě setřít zvenku od prachu a mastnoty. I ty se totiž mohou dostávat do vody a ovlivňovat její chuť a kvalitu. Jak na to?

  • Ocet – výborný i k vyčištění vnější části konvice. Stačí namočit obyčejnou houbičku na nádobí do octa a vyčistit povrch. Veškeré nečistoty a usazeniny rázem zmizí.
  • Jar – nemáte ocet? Nevadí. Použijte místo něj teplou mydlinkovou vodu. Nezapomeňte nakonec setřít povrch konvice jen čistým hadrem namočeným v horké vodě.
  • Profesionální čistič na nerezové povrchy – nerezové rychlovarné konvice nejrychleji ošetříte sprejem na kovové povrchy. Stačí nastříkat, chvíli počkat a setřít vlhkou houbou. Konvice jako nová. Sprej navíc zanechá ochranný voděodolný film.

Nezapomeňte při čištění konvice ani na podstavec – pozornost věnujte hlavně nečistotám v místě kontaktu mezi dnem konvice a zdrojem napájení.

TIP: Čističe na nerezové povrchy se hodí i k čištění sporáků, trub, lednic, varných desek, grilů nebo digestoří. Zkrátka povinná výbava každé kuchyně.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení