Jak vybrat pračku? Řešte nejen značku

Prádlo vám vypere každá, ale výsledky se mohou výrazně lišit. Pokud se nechcete trápit s pomačkaným oblečením, nebo hroutit z účtů za energie, vybírejte pračku s rozvahou.

Co vás zajímá při výběru pračky:

 • 3 základní otázky
  • Hloubka
  • Šířka
  • Typ plnění
 • 7 klíčových parametrů
  • Kapacita bubnu
  • Velikost a otevírání dvířek
  • Počet otáček
  • Hlučnost
  • Energetická třída
  • Typ ovládání
  • Programy a funkce
 • Výběr značky

3 základní otázky, když řešíte, jakou vybrat pračku

Základní rozhodovací otázky vycházejí hlavně z dispozic bytu. Díky nim zaměříte pozornost jen na vhodné modely. Výběr pračky pak nebude tak složitý.

Do porovnávání jednotlivých modelů se pusťte až poté, co si uděláte jasno v následujících otázkách:

1.   Jaká je ideální šířka pračky pro vaši domácnost?

Pečlivě změřte prostor, který máte doma k dispozici. Zjistíte, jakou pračku potřebujete: jestli úzkou, nebo v pohodě umístíte i běžnou. Klasická šířka pračky je 60 cm, úzké pračky jsou široké jen 40 nebo 45 centimetrů – lépe se tak vejdou do menších koupelen.

2.   Jakou hloubku vybrat?

Se šířkou souvisí i hloubka spotřebiče. Běžné modely jsou hluboké 60 cm, ale existují i tzv. SLIM verze, které bývají kratší – třeba 50, 45, 40 nebo dokonce 33 cm. Pokud preferujete přední plnění bubnu, nezapomeňte při plánování zohlednit i potřebný prostor pro otevírání dvířek.

TIP: Výška pračky ve většině domácností problém nebývá. Počítejte zhruba s 85 cm.

3.   Vyhovuje vám více přední nebo vrchní plnění?

Pračky s horním plněním bývají ve srovnání s běžnými předem plněnými modely užší. Hloubku ale mívají stejnou, pokud nejsou v provedení SLIM. Výhodou vrchem plněných praček je, že nevyžadují tolik ohýbání a nemusíte jim v koupelně vyčlenit další místo na dvířka.

Pračky s předním plněním zase mívají lepší stabilitu a můžete na ně postavit s pomocí mezikusu sušičku, nebo je vestavět do kuchyňské linky či koupelnového nábytku.

7 vlastností, na které se při výběru pračky zaměřit

Zodpovězením 3 základních otázek to bohužel nekončí, ale spíš začíná. Při řešení otázky jakou pračku si pořídit, zohledněte ještě těchto 7 kritérií:

1. Kapacita bubnu

Kapacita bubnu označuje, kolik prádla můžete najednou vyprat. Množství prádla se pohybuje od 3 kg u menších modelů až po 12 kg u větších. Klasická 5kilová náplň přitom pokryje potřeby páru, pro 4členné rodiny jsou pak vhodnější modely, které pojmou najednou 7 nebo 8 kilo prádla.

TIP: Potřebujete pračku s objemným bubnem, která ustojí i hotelový provoz? Podívejte se na poloprofesionální pračky.

2. Otevírání dvířek a šířka otevíracího úhlu

Je důležité, aby se dvířka pračky otevírala lehce a hladce. U předem plněných modelů se zajímejte kromě otevíracího mechanismu navíc i o šířku otvíracího úhlu, tedy jak moc doširoka jdou dvířka otevřít. Ideální je, když má pračka otevírací úhel alespoň 120 stupňů. Prádlo se vám tak bude snadno vkládat i vyjímat.

otevirani-bubnu-pracky

TIP: Například pračka s horním plněním Whirlpool TDLR 70230 ZEN nese označení Soft Opening, které značí tiché a pohodlné otevírání i dovírání dvířek.

3. Počet otáček

Nechcete, aby z prádla po vyndání ještě kapala voda, ale aby naopak velmi rychle doschlo? Pak byste měli sledovat, jak vysokých otáček pračka dosahuje během fáze odstřeďování. Většina praček se pohybuje v rozmezí od 800 až po 1800 otáček za minutu. Jen pozor, většinou platí, že čím sušší prádlo, tím náročnější žehlení.

4. Hlučnost

S předchozím bodem souvisí většinou i hlučnost spotřebiče. Mnoho moderních modelů je ale vybaveno technologiemi, které zajistí tichý provoz i při vysokých otáčkách. Například pračky s technologií ZEN vás nebudou doma rušit, ani když budete prát v noci.

5. Energetická třída

Dříve nesly pračky v závislosti na své energetické náročnosti označení A až G. Dnes už se ale u nás nesmějí prodávat pračky s nižší energetickou třídou, než je A+. Čím více plusů se za písmenkem nachází, tím úspornější daný model je. Vysoká třída vám ve spojení s technologií 6. smysl přinese až 70% úsporu vody a energie.

6. Srozumitelnost ovládání

Ovládání pračky by mělo být jednoduché a intuitivní tak, abyste hned věděli, co zmáčknout, a nemuseli hodinu studovat návod. I symboly na pračce musí být srozumitelné a jasné. Když jsou pro vás obrázky matoucí, budete hledat manuál pokaždé, když budete chtít vyzkoušet jiný program, než používáte běžně.

7. Programy a funkce

Dobře sestavené programy a pomocné funkce usnadní spoustu práce. Pračky s 6. smyslem například nastaví optimální parametry praní za vás. Spotřebujete tak jen tolik energie, kolik je nezbytně třeba. Velmi praktická je i možnost odloženého startu, díky které můžete prát, zatímco jste třeba v práci. Popularitě se těší i funkce FreshCare, která prádlo provzdušní na konci cyklu, takže se nepomačká a bude se vám krásně snadno žehlit.

Jakou značku pračky?

Moderní spotřebiče nabízejí podobné funkce i výkon. Srovnání praček se liší jen v detailech. Například pračky Whirlpool nabízejí šetrné praní barevného prádla při velmi nízké teplotě, pračky Hotpoint zase speciální programy pro jemné prádlo, sportovní oblečení a obuv, džíny nebo vlnu. Pračky Indesit také ovládají až 16 programů. Úsporné režimy Eco Time a Energy Saver navíc spoří třetinu času i vody oproti běžným pračkám.

Pořád váháte, jakou koupit pračku pro vaši domácnost? Neváhejte nás kontaktovat.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení